Hałas w korku
Akustyczne Mapy

Po co tworzy się mapy akustyczne?

Zapewne każdy słyszał o wykonywaniu map akustycznych. Jest to jeden z tych pomiarów, które wykonuje się w określonym celu. Chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat? Nie zwlekaj i koniecznie zapoznaj się z naszym ciekawym artykułem!

Mapy akustyczne służą do bardzo dokładnych pomiarów wydawania dźwięków w środowisku przez zmiany urbanistyczne. Jest to oczywiście fachowe podejście do tematu, jednak w wolnym tłumaczeniu postaramy się inaczej to opisać. Rzeczy, z których korzystamy wydają dźwięki. Są to głównie te związane z transportem czy produkcją. Hałas samochodów na drogach krajowych czy autostradach. Dźwięki wydawane przez kolej i drgania. Wielkie fabryki produkcyjne. To wszystko powoduje dźwięki, które mogą przeszkadzać w funkcjonowaniu.

Dlatego też zanim stworzy się w danym miejscu przestrzeń do życia, należy wykonać mapy akustyczne na dany teren. Zmierzyć gdzie występują największe drgania, które przy długim występowaniu mogą negatywnie wpływać na nasze życie. Niestety, ale hałas jest źródłem wielu chorób, w tym problemów nie tylko ze słuchem, ale również początkiem depresji i tym podobnych zjawisk. Tym samym, wielu deweloperów zleca wykonanie fachowych map akustycznych, aby wyeliminować takie zagrożenie. Jednak nie tylko oni zlecają tworzenie tego typu pomiarów! Często też istniejące fabryki, wokół których powstają lub już powstały osiedla mieszkaniowe również mają w obowiązku stworzenie map, dlaczego?

Pomimo, że fabryki mogą być wcześniej stworzone w danym miejscu, muszą dostosować się do nowych warunków występujących na danym terenie. Dlatego tworząc tego typu mapy, są w stanie określić, czy potrzebna im modernizacja. Taka modernizacja najczęściej polega na stworzeniu dodatkowego wyciszenia wnętrza fabryk czy hal produkcyjnych, aby ograniczyć drgania związane z hałasem, a tym samym żyć w zgodzie z okolicznymi osiedlami mieszkaniowymi. Dlatego jak widać, każdy może skorzystać na tych pomiarach. Jak jednak wyglądają takie pomiary? Czy są one skomplikowane? Tego mogą się Państwo dowiedzieć odwiedzając stronę firmy Akusoft.